Arboga Medeltidsdagar 2006
Arboga Medeltidsdagar 7-13/8 2006 i bilder
Här finns ett helt bildgalleri med sextio högupplösta bilder från det fantastiska evenemanget.
Under medeltidsdagarna fylls staden av folk ser ut som hämtade direkt från medeltiden. Det är många och intensiva aktiviteter som kapprodd på ån, medeltida marknad, medeltida hantverk, sång och musik, samt också mycket roligt för barnen. Detta pågår i en hel vecka, men når sin kulmen under lördagen.
Det finns ett stort kulturellt inslag med historiska vandringar genom Arboga, många intressanta föredrag och konserter av flera slag.
Ett riktigt medeltida bröllop genomförs varje år - ett par får gifta sig på riktigt på ett medeltida sätt.
Därutöver genomförs ett mycket uppskattat riddarspel med ett 20-tal riddare.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nu finns även: Bildgalleri Arboga Medeltid 2007
Var med och diskutera allt som berör kommunens innevånare i Forum Arboga.
Erbjudande: Du får nu en personlig blogg av bästa snitt, installerat och klart med egen adress. Bara att sätta igång och skriva, hur enkelt som helst.
Kostnad: Du får din blogg helt gratis, det bjuder vi på.
Vi ber att även få rekommendera följande:
